Nowy program edukacyjny właśnie wystartował!
Program z Pandą to edukacyjna przygoda przygotowana przez Fundację WWF Polska, która została stworzona z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, edukatorach i edukatorkach i wszystkich tych, którym leżą na sercu kwestie ochrony przyrody i klimatu dla obecnych i przyszłych pokoleń. To program, który dzięki swojej elastyczności odpowiada na potrzeby i zainteresowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nauczycielka czy nauczyciel sam wybiera ścieżkę tematyczną i realizuje ją w wybrany przez siebie sposób. Przewodnikami tej edukacyjnej przygody są trzy niedźwiedzie: niedźwiedź polarny, niedźwiedź brunatny i panda wielka, które w zależności od wyboru, poprowadzą klasę ścieżką klimatu, różnorodności biologicznej lub transformacji szkoły.
– Jeśli szukasz projektu, gdzie będzie można skoncentrować się na najważniejszych wyzwaniach przyrodniczych, eksplorować tematy, które cię interesują, korzystać ze sprawdzonych materiałów edukacyjnych, współtworzyć z innymi nauczycielami i nauczycielkami zaangażowaną społeczność, w której będziesz mieć zapewniony kontakt z ekspertami z WWF – to jesteś we właściwym miejscu – przekonuje Magdalena Noszczyk, jedna z twórczyń Programu z Pandą.
Program z Pandą to przede wszystkim:
- społeczność online’owa dla nauczycielek/i
- checklista do audytu dla szkolnej transformacji
- mapy – infografiki dla każdej ścieżki
- eksperymenty, prace plastyczne i praktyczne
- wyzwania dla uczniów w każdym wieku (klasy 1-3, 4-6, 7-8 i szkoły ponadpodstawowe)
- pomoce do zorganizowania wydarzenia
- treści nauczania z podziałem na przedmioty
- pomysły na transformacje ekologiczne w 6 kategoriach
- certyfikaty za zaangażowanie!
Uczestnictwo w Programie jest bezpłatne.
Program z Pandą jest skierowany szczególnie do szkół podstawowych – klas 1–3, 4–6 i 7–8 i częściowo ponadpodstawowych. Dla ułatwienia przygotowano zestawienie treści z podstawy programowej dla wybranych przedmiotów, które można zrealizować na podstawie scenariuszy z wykorzystanych w programie materiałów edukacyjnych WWF.
Mimo że Program z Pandą jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół, zapraszamy do udziału także inne placówki oświatowo–wychowawcze, które są chętne do współpracy. W przypadku ścieżki pandy wielkiej oznacza to wybór i wprowadzenie tych zmian z checklisty do audytu, które są aktualne dla danej instytucji. Osiągnięcia w ramach tej ścieżki uhonorujemy odpowiednim tytułem, np. Biblioteka z Pandą, Placówka z Pandą, Dom Kultury z Pandą – opowiada o programie Irka Jazukiewicz, specjalistka ds. programów edukacyjnych w WWF.
A na czym tak naprawdę polega Program z Pandą? To dobry mix działań sprawdzonych i kilku drobnych innowacji podpartych przeprowadzonymi przez fundację badaniami ilościowymi i jakościowymi wśród nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Przewodnik w tym programie, czyli nauczycielka bądź nauczyciel, zgłasza się do programu i personalizuje swoją przygodę, wybierając jedną ze ścieżek przygotowanych przez WWF. Gdy zostanie przyjęty do Programu (rekrutacja trwa do 25 lutego 2021 r, zgłoszenia pod linkiem: http://bit.ly/FormularzProgramZPandą), dołącza również do społeczności, gdzie będzie mieć stały kontakt z koordynatorkami programu, z ekspertami WWF oraz innymi Przewodnikami z placówek z całej Polski.
W społeczności tkwi największa siła – to tutaj można nauczyć się wielu nowych rzeczy, otrzymać dostęp do najnowszych raportów i badań, przetestować obsługę nowych pomocy technologicznych wspierających pracę nauczyczyciela czy skorzystać ze wsparcia specjalistów i specjalistek, m.in. zajmujących się trendami i stylami konsumpcji u dzieci czy psychologów i psycholożek zajmującymi się lękami i depresją klimatyczną u nastolatków i osób dorosłych. Program z Pandą najlepiej realizować w nauczycielskim tandemie – do tego zapraszają koordynatorki sugerując, że razem zawsze raźniej. |
Przygotowując Program, WWF zadbał o wiele rzeczy – do każdego materiału, scenariusza, doświadczenia i praktycznych warsztatów plastycznych opracowano odniesienie do podstawy programowej, zatem realizując Program z Pandą można realizować podstawę programową swojego przedmiotu. Sprawdzono, że każde najmniejsze działanie realizuje cele ogólne i szczegółowe w poszczególnych przedmiotach i na różnych etapach edukacji, więc nie generuje dodatkowych godzin pracy.
Szczegółowe informacje na stronie www.wwf.pl/program-z-panda
Infowire.pl / WWF